„Jan Serce”

  CAŁY SERIAL:
 1. Swaty
 2. Lusia
 3. Mgiełka
 4. Pieszczoty
 5. Zgryzoty
 6. Chłopaki
 7. Raz kozie śmierć
 8. Matylda
 9. Pożar serca
 10. Kalina
Tytułowy Jan Serce to czterdziestoletni robotnik pracujący w kanałach warszawskeij Woli. Jest człowiekiem wrażliwym i dobrodusznym, zanikającym gatunkiem szlachetnego idealisty. Nadal mieszka z matką, samotną wdową. Szukając odpowiedniej partnerki, którą - wydawałoby się, że już poznał ale utracił - decyduje się na małżeństwo z rozsądku i wiąże z samotną matką, ale ulega też wdziękom zafascynowanej nim małolatki i zakochuje się w żonie swego najlepszego przyjaciela. W międzyczasie spotykają go różne mniej lub bardziej typowe perypetie życiowe, a całość dzieje się w realiach PRL-u końca lat 1970-ch.

Produkcja: 1981
Premiera TV: 3 października 1982

Reżyseria: Radosław Piwowarski
Muzyka: Seweryn Krajewski
Obsada:  kompletna obsada wymieniona na stronach poszczególnych odcinków
m.in. Kazimierz Kaczor, Jadwiga Kuryluk, Marian Kociniak, Anna Nehrebecka, Wiesław Michnikowski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Hanna Stankówna, Ewa Szykulska, Joanna Pacuła, Halina Piwowarska, Władysław Kowalski, Wiktor Zborowski, Andrzej Herder, Sława Kwaśniewska, Jan Himilsbach, Włodzimierz Musiał, i inni


Notatki:
Rola Jana Serce została napisana specjalnie z myślą o Kazimierzu Kaczorze.
Pomimo popularności podczas jego emisji serial ten - jak żaden inny serial TVP wcześniej - otrzymał wiele niepochlebnych recenzji krytyków, według których postacie "nieudaczników" nie pasują na głównych bohaterów serialu. "Jest on "przeciwko" widzom. Ma antybohatera zamiast bohatera. Jest refleksyjny, a nie widowiskowy" - powiedział o serialu jego reżyser kilka lat później. "W zamyśle Zbyszka Kamińskiego i moim taki właśnie miał być. My w roku 1978 wymyśliliśmy sobie bohatera "na przekór" ówczesnym wzorcom, Człowieka, który się nie przepycha łokciami do kariery. Nie ma sukcesów, a wprost przeciwnie: przegrywa i głęboko przeżywa swoje porażki. Mnie taki człowiek zawsze będzie interesował bardziej niż typ zwycięzcy".IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


01.141010

(POL) polski, (ENG) English subtitles,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz