„Dom”


  --- SERIA 1 ---
 1. Dom (1980) odc.I      „Co ty tu robisz, człowieku?”
 2. Dom (1980) odc.II     "Zapomnij o mnie”
 3. Dom (1980) odc.III    „Warkocze naszych dziewcząt będą białe”
 4. Dom (1980) odc.IV    „A jeszcze wczoraj było wesele”
 5. Dom (1980) odc.V     "Ponad 200 czwartków”
 6. Dom (1980) odc.VI    „Nosić swoją skórę”
 7. Dom (1980) odc.VII    „Zażalenie do Pana Boga”
 8. --- SERIA 2 ---
 9. Dom (1982) odc.VIII   "Jak się łowi dzikie ptaki”
 10. Dom (1982) odc.IX     "Po obu stronach muru”
 11. Dom (1982) odc.X      „Nie przesadza się starych drzew”
 12. Dom (1982) odc.XI     "Jedenaste: nie wychylaj się”
 13. ---
 14. Dom (1987) odc.XII    „Kto dziś umie tak kochać”
 15. --- SERIA 3 ---
 16. Dom (1996) odc.XIII    „Coś się kończy, coś się zaczyna”
 17. Dom (1996) odc.XIV    „Ta mała wiolonczelistka”
 18. Dom (1996) odc.XV     "Długa księżycowa noc”
 19. Dom (1996) odc.XVI    „Przed miłością nie uciekniesz”
 20. Dom (1997) odc.XVII   "Komu gra ta orkiestra”
 21. Dom (1997) odc.XVIII  „Trzecie kłamstwo”
 22. Dom (1997) odc.XIX    „Jestem dla Ciebie niedzielą”
 23. Dom (1997) odc.XX     "Powrót z dalekiej podróży”
 24. --- SERIA 4 ---
 25. Dom (2000) odc.XXI    „Naiwne pytania”
 26. Dom (2000) odc.XXII   "Miłość to tylko obietnica”
 27. Dom (2000) odc.XXIII   "Kolejka do życia”
 28. Dom (2000) odc.XXIV   "Droga na skróty”
 29. Dom (2000) odc.XXV    „Dziś każdy ma dwadzieścia lat”
Dzieje mieszkańców kamienicy przy ul. Złotej 25 w Warszawie trwające przez okres prawie czterdziestu lat, w czasie których losy mieszkańców wplatają się w najważniejsze wydarzenia komunistycznej Polski, od końca drugiej wojny światowej aż po rok 1980.
Głównymi bohaterami jest kilka rodzin oraz pojedyncze postaci zamieszkujące w kamienicy lub będące znajomymi jej mieszkańców. Losy różnych bohaterów splatają się i zazębiają często po latach, a te same postaci - których wątki wydawałoby się, że zostały definitywnie zakończone - potrafią powrócić po wielu odcinkach i serialowych latach.


Produkcja: 1980 - 2000
Premiera TV: 9 listopada 1980
Reżyseria: Jan Łomnicki
Muzyka: Waldemar Kazanecki, Piotr Hertel
Obsada: kompletna obsada w opisie każdego z odcinków
m.in: Tomasz Borkowy, Tomasz Mędrzak, Jolanta Żółkowska, Leonard Andrzejewski, Zbigniew Buczkowski, Jerzy Turek, Wacław Kowalski, Bożena Dykiel, Ewa Serwa, Hanna Lachman, Tadeusz Janczar, Barbara Rachwalska, Halina Rowicka, Henryk Bista, Andrzej Żółkiewski, Daria Trafankowska, Anna Ciepielewska, Ewa Błaszczyk, Krzysztof Kołbasiuk, Wirgiliusz Gryń, Tomasz Stockinger, Witold Pyrkosz, Emil Karewicz, Hanna Śleszyńska, Anna Romantowska, i inni


Serialowe rodziny
(alfabetycznie, z linkami do opisów):

Bawolik
Kostek, Teresa, Jacek
Borowscy
Jan, Martyna Stroynowska, Beata
Jasińscy
Lidia Jasińska-Pocięgło, Stanisław, Wanda, Karol Lang
Lawina
Basia, Leopold, Marta
Lermaszewscy
Henio, Danuta, Kazimierz, mama Lermaszewska, Irmina
Pocięgło
Tolek, Lidia Jasińska-Pocięgło, Mieczysław, Szczepan
Popiołek
Ryszard, Józefina, Gienek
Stroynowscy
Alfred Bizanc, Klara
Talar
Andrzej, Ewa, Leszek, Ula Siekierko-Talar, Bronisław, Maria, Kajetan, Krzysztof, Kajtek, Majka Żmuda-Talar
Wrotek
Rajmund, Halina Jańczak-Wrotek, Anusia
inne rodziny
Lejczerowie, Prokopowie, Lodzia Cielęcina, Nika Frej, Zoja Furman, dr. Kazanowicz, Nina Popowska, płk. Poznański, Maestro Rene, Adam Rygiel, i pozostali


Notatki:
Jest to jeden z najdłużej produkowanych seriali w historii polskiej telewizji (okres produkcji: ponad 20 lat - prawdopodobnie drugi po "40-latku").
Serialu powstał na życzenie propagandzistów komunistycznej władzy wówczas okupujacej Polskę. Na początku 1980 lub pod koniec 1979 roku (zależnie od źródeł) złożyli oni zamówienie u scenarzystów Jerzego Janickiego i Andrzeja Mularczyka na produkcję filmową ukazującą powodzenie PRL (Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej) na przestrzeni lat "od "wyzwolenia aż do dzisiaj". Twórcy nie dopełnili w pełni wymagań zleceniodawców i - najpewniej ośmieleni ogólną "odwilżą polityczną" i zmianami wymuszonymi w PRL po strajkach i powstaniu "Solidarności" - postanowili ukazać w serialu głównie losy ludzi. Jerzy Janicki tak wyjaśnił genezę tytułu serialu: "Serial nazwaliśmy „Dom”, ponieważ w naszym zamierzeniu przez opowieść o kamienicy chcieliśmy opowiedzieć o Warszawie, a poprzez Warszawę o Polsce. Nasz dom stał się pryzmatem, przez który wszystko widać. Tytuł można więc uznać za symboliczny."
„Dom” oryginalnie kończył się na odcinku jedenastym, jednak - ponieważ niektóre wątki pozostały bez wyjaśnienia - na powtarzające się prośby i życzenia wielu widzów, kilka lat później dokręcony został odcinek 12, który miał być ostatecznym zakończeniem serialu. Z różnych przyczyn (m.in. z uwagi na ogromną popularność) serial został jednak ponownie kontynuowany w latach 1996-1997, oraz w następnej - podobno ostaniej już - serii czwartej wyprodukowanej w 2000 roku, w których losy mieszkańców kamienicy zostały uaktualnione aż do 1980 roku.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.141026

(POL) polski,


DVD, odcinki 1-12
DVD, odcinki 13-25

Dom przy serialowej ulicy Złotej 25
(Warszawa, ul. Pańska 85 - fot. z 2008 roku)

5 komentarzy:

 1. Myślę, że każdy kto ogłada ten film, znajdzie w nim siebie... Wątek losów sióstr Martyny i Klary to historia z mojego życia...
  Oglądałam film i oczy moje robiły się coraz większe ze zdumienia. Zagrane przez Annę Romantowską postacie sióstr, dopracowane w najmniejszych szczegółach, ciepłe i ujmujące za każdym razem gdy oglądam film, mocno wzruszają. "...możet byt mnie legcze bylo wsio zabyt..." u nas to było nazywane mankurtyzacją ludzi... Tak samo wzrusza cały film, przez który poznałam Polskę i przede wszystkim Warszawę - autentyczną, miasto, o którym bardzo mało wiedziałam kiedy do niego wprowadziłam się po przyjeździe do Polski, ale które od pierwszych dni zamieszkania na Woli jest dla mnie miastem o szczególnej aurze, miasto jak człowiek - ze wspaniałą historią, przenikliwym cierpieniem w czasach powstań, ale dynamiczne i radosne. Dziękuję wszystkim twórcom i aktorom filmu. Takich filmów powinno być więcej i powinny być one pokazywane nie tylko w Polsce.
  Ana Romančuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękne słowa. Pani Ano, pozdrowienia z Gdańska który też jest miastem o swoistym uroku i też z historią, ale rzadko jest w filmach.
   Marek

   Usuń
  2. Wspaniale powiedziane/napisane! Z pani słów bije ciepło i taka jakaś niby zwykła, a tak rzadka ludzka życzliwość i normalność i dlatego ogromnie cieszę się, że zdecydowała się pani zamieszkać właśnie w Polsce. Życzę pani wszystkiego najlepszego! Rafał - warszawiak, na razie jeszcze trochę w USAnowie bo we własnym kraju bez uniwerku to najwyżej czeka mnie śmieciówka za jakieś grosze...

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też uważam że słowa Pani Ani są pięknie.Oby dalej ten blog się rozwijał.

  OdpowiedzUsuń